Aktuality

Hejtman ocenil obětavost i nasazení. Medaile IZS získaly i tři dobrovolnice

Záslužnou medaili Integrovaného záchranného systému Libereckého kraje II. stupně získalo v pátek 26. června čtrnáct osobností, které se významnou měrou podílely na zvládnutí epidemie COVID-19 v kraji. Z rukou libereckého hejtmana Martina Půty obdržely medaili vedle doktorů, policistů, záchranářů a hasičů také tři dobrovolnice – Vendula Prousková z Českého Červeného kříže, Klára Zahradníková z Komunitního střediska Kontakt Liberec a Petra Šebková z humanitární organizace ADRA Liberec.

Medaili přebírám za všechny, řekla Šebková

Nákup i rozvoz potravin seniorům a potřebným, zvedání telefonů v krizových call centrech, ale také koordinace dalších dobrovolníků, kteří se rozhodli v době koronavirové pandemie pomáhat druhým. To vše jsou aktivity, které v posledních měsících zastávaly tři oceněné dobrovolnice z různých dobročinných organizací v Libereckém kraji. „Medaili nepřebírám sama za sebe, ale za celý tým dobrovolnického centra ADRA, který se podílel na pomoci druhým v době pandemie,“ uvedla Petra Šebková v reakci na ocenění medailí IZS. Šebková se ve své dobrovolné činnosti věnovala především nakupování a rozvozu potravin pro seniory, onkologicky nemocné lidi a chronicky nemocné lidi na Turnovsku, zároveň byla hlavní koordinátorkou dobrovolníků.

Medaili nepřebírám sama za sebe, ale za celý tým dobrovolnického centra ADRA, který se podílel na pomoci druhým v době pandemie.

Předání medaile Petře Šebkové si nenechal ujít ani vedoucí regionální pobočky organizace ADRA Michal Čančík (vlevo). Medaili předal hejtman Libereckého kraje Martin Půta (vpravo).

600 hodin dobra

Oceněné nominovali členové Bezpečnostní rady Libereckého kraje a zástupci neziskových a dobrovolnických organizací z regionu. „Vedení kraje uděluje medaile vždy v souvislosti s mimořádnými událostmi a konkrétními počiny jednotlivců,“ upřesnil mluvčí krajského úřadu Filip Trdla. Aktivita výše zmíněných dobrovolnic byla skutečně mimořádná. Vendula Prousková například v době krize za deset týdnů věnovala dobrovolné pomoci více než 600 hodin. Pomáhala v řízení dobrocentra v Jablonci nad Nisou i v Semilech, koordinovala členy Českého červeného kříže, ale také dobrovolníky z vodní záchranné služby, ze skauta nebo ze zájmového bojového kroužku Systema Liberec, kteří se také rozhodli pomáhat.

Vendula Prousková z Českého červeného kříže pomáhala v Jablonci nad Nisou i v Semilech. Za deset týdnů odpracovala 600 hodin.

Při slavnostním předávání medailí hrála Hudba Hradní stráže a Policie České republiky oceněným na počest. Medaili si odnesla i Klára Zahradníková z Komunitního střediska Kontakt Liberec, která kromě nákupů pro seniory a donášky léků zároveň šila roušky, rozdávala je v nákupních centrech a měřila teplotu návštěvníkům Magistrátu statutárního města Liberec.

Klára Zahradníková z Komunitního centra Kontakt Liberec roušky šila i rozdávala v nákupních centrech. Celkem odpracovala okolo sta hodin. Foto: Jaroslav Appeltauer

Mezi další oceněné patřil například i bývalý rektor Technické univerzity v Liberci David Lukáš, který ve spolupráci se svým týmem zprovoznil zařízení na výrobu nanovláken s vysokou filtrační účinností, nebo generální ředitel společnosti Elmarco Miloslav Masopust. Právě firma Elmarco rozjela ve spolupráci s Technickou univerzitou výrobu roušek z nanovláken ve velkém, zároveň zcela výjimečně vyráběla i materiál jako takový. Medaili dále získala například epidemioložka Jana Prattingerová z Krajské hygienické stanice Libereckého kraje, oceněný je i David Kořínek z Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje, kapitán Policie České republiky Vladimír Stránský, nebo zdravotní sestra Krajské nemocnice Liberec Věra Morávková a další.

Na doživotí

Medaile Integrovaného záchranného systému uděluje hejtman za mimořádně záslužný či hrdinský čin, za přípravu mimořádných opatření pro ochranu obyvatelstva, ale také za realizaci těchto opatření. Vyznamenání platí doživotně a ocenění medaili nosí na levé straně prsou.

Pošlete to dál: