Hejtman ocenil obětavost i nasazení. Medaile IZS získaly i tři dobrovolnice
Záslužnou medaili Integrovaného záchranného systému Libereckého kraje II. stupně získalo v pátek 26. června čtrnáct osobností, které se významnou měrou podílely na zvládnutí epidemie COVID-19 v kraji. Z rukou libereckého hejtmana Martina Půty obdržely medaili vedle doktorů, policistů, záchranářů a hasičů také tři dobrovolnice – Vendula Prousková z Českého Červeného kříže, Klára Zahradníková z Komunitního střediska Kontakt Liberec a Petra Šebková z humanitární organizace ADRA Liberec.
Medaili přebírám za všechny, řekla Šebková
Nákup i rozvoz potravin seniorům a potřebným, zvedání telefonů v krizových call centrech, ale také koordinace dalších dobrovolníků, kteří se rozhodli v době koronavirové pandemie pomáhat druhým. To vše jsou aktivity, které v posledních měsících zastávaly tři oceněné dobrovolnice z různých dobročinných organizací v Libereckém kraji. „Medaili nepřebírám sama za sebe, ale za celý tým dobrovolnického centra ADRA, který se podílel na pomoci druhým v době pandemie,“ uvedla Petra Šebková v reakci na ocenění medailí IZS. Šebková se ve své dobrovolné činnosti věnovala především nakupování a rozvozu potravin pro seniory, onkologicky nemocné lidi a chronicky nemocné lidi na Turnovsku, zároveň byla hlavní koordinátorkou dobrovolníků.
Medaili nepřebírám sama za sebe, ale za celý tým dobrovolnického centra ADRA, který se podílel na pomoci druhým v době pandemie.

600 hodin dobra
Oceněné nominovali členové Bezpečnostní rady Libereckého kraje a zástupci neziskových a dobrovolnických organizací z regionu. „Vedení kraje uděluje medaile vždy v souvislosti s mimořádnými událostmi a konkrétními počiny jednotlivců,“ upřesnil mluvčí krajského úřadu Filip Trdla. Aktivita výše zmíněných dobrovolnic byla skutečně mimořádná. Vendula Prousková například v době krize za deset týdnů věnovala dobrovolné pomoci více než 600 hodin. Pomáhala v řízení dobrocentra v Jablonci nad Nisou i v Semilech, koordinovala členy Českého červeného kříže, ale také dobrovolníky z vodní záchranné služby, ze skauta nebo ze zájmového bojového kroužku Systema Liberec, kteří se také rozhodli pomáhat.

Při slavnostním předávání medailí hrála Hudba Hradní stráže a Policie České republiky oceněným na počest. Medaili si odnesla i Klára Zahradníková z Komunitního střediska Kontakt Liberec, která kromě nákupů pro seniory a donášky léků zároveň šila roušky, rozdávala je v nákupních centrech a měřila teplotu návštěvníkům Magistrátu statutárního města Liberec.

Mezi další oceněné patřil například i bývalý rektor Technické univerzity v Liberci David Lukáš, který ve spolupráci se svým týmem zprovoznil zařízení na výrobu nanovláken s vysokou filtrační účinností, nebo generální ředitel společnosti Elmarco Miloslav Masopust. Právě firma Elmarco rozjela ve spolupráci s Technickou univerzitou výrobu roušek z nanovláken ve velkém, zároveň zcela výjimečně vyráběla i materiál jako takový. Medaili dále získala například epidemioložka Jana Prattingerová z Krajské hygienické stanice Libereckého kraje, oceněný je i David Kořínek z Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje, kapitán Policie České republiky Vladimír Stránský, nebo zdravotní sestra Krajské nemocnice Liberec Věra Morávková a další.
Na doživotí
Medaile Integrovaného záchranného systému uděluje hejtman za mimořádně záslužný či hrdinský čin, za přípravu mimořádných opatření pro ochranu obyvatelstva, ale také za realizaci těchto opatření. Vyznamenání platí doživotně a ocenění medaili nosí na levé straně prsou.