O nás

Rozvíjíme dobrovolnictví v regionu – spojujeme, podporujeme, pomáháme.

Dobrovolnické centrum ADRA Liberec pomáhá od roku 2018 zprostředkovat pomoc lidem, kteří ji potřebují. Přesto, že v Libereckém kraji ADRA působí teprve krátce, zapsala se do povědomí aktivním nasazením dobrovolníků při povodních v Liberci, nebo také v souvislosti s dovozem potravin a léků seniorům v době koronavirové pandemie.

Vedoucím Dobrovolnického centra je Michal Čančík, jehož jméno se s organizací ADRA pojí už více než sedmnáct let. V období 2003-2013 se společně s manželkou Milenou Čančíkovou věnoval rozvoji dobrovolnictví v Moravskoslezském kraji, společně založili pod hlavičkou organizace ADRA sociální projekty Sociálních šatníků a Charitativních obchůdků. První tři Charitativní obchůdky se podařilo založit i v Libereckém kraji. Když Ministerstvo vnitra hledalo vhodného provozovatele pro nový projekt Regionálního dobrovolnického centra, rozhodlo se oslovit právě Dobrovolnické centrum ADRA Liberec.

Regionální dobrovolnické centrum Libereckého kraje vzniklo v roce 2020 s cílem zvýšit povědomí o dobrovolnických příležitostech a podpořit rozvoj dobrovolnictví v kraji. Věříme, že dobrovolnictví obohacuje člověka nejen intelektuálně, ale také sociálně. Dobrovolnictví rozvíjí lidské dovednosti, dává prostor pro osobnostní růst, nabízí lidem smysluplnou a naplňující práci a navíc spojuje lidi a šíří myšlenku, že pomáhat je normální. Proto má podle nás smysl usilovat o jeho rozvoj.

Stáhněte si náš informační leták (PDF k vytisknutí; 1 MB)

 

Náš tým

Michal Čančík

Vedoucí projektu Regionálního dobrovolnického centra v Liberci

S organizací ADRA spolupracuji už od roku 2003. Od té doby jsem vystřídal mnoho pozic, chvíli jsem také působil jako její vedoucí. Myslím si, že dobrovolnictví je součástí života nás všech, i když mu tak vždy neříkáme. Stojí na něm celá naše společnost, vztahy i rodina. Určité formy dobrovolnictví ale potřebují organizaci. Proto jsme se rozhodli založit nejprve Dobrovolnické centrum ADRA, a teď také Regionální dobrovolnické centrum Libereckého kraje. Naším cílem je propojovat dobrovolnické iniciativy, vytvářet prostor pro vzájemné sdílení, podporu a vzdělávání se navzájem. Kromě dobrovolnictví se také věnuji kazatelské práci a jsem kaplanem ve Vazební věznici Liberec. Ve volném čase nejraději lyžuji, což je naše společná záliba s mými třemi syny. Škoda, že zima není po celý rok.

 

Anna Klímová

Asistentka vedoucího regionálního pracoviště a koordinátorka dobrovolníků

S humanitární organizací ADRA jsem začala spolupracovat v patnácti letech jako dobrovolnice. Nejprve jsem docházela za seniory, poté k dětem, také jsem měla možnost vyzkoušet si dobrovolnictví v charitativním obchůdku. Baví mě setkávat se s novými lidmi a velmi mě těší, že i v dnešní  uspěchané době se najdou lidé, kteří jsou ochotní pomáhat druhým lidem. Na RDC mi přijde smysluplné, že lidé dostanou kompletní informace ohledně dobrovolnictví v daném kraji a budou moci pomáhat skupině, kterou sami preferují. Ve svém volném čase se věnuji sportu – běhání, lezení, lyžování, badmintonu. 

 

Lucie Nováková

Asistentka pro komunikaci a PR

Pro Regionální dobrovolnické centrum píšu články. V našem okolí se děje spousta pěkných věcí. Často o nich nevíme, protože jejich organizátoři o publicitu neusilují. O to víc mne baví o nich psát, poskytnout jim prostor. Dobrovolníci jsou mi motivací a inspirací. Ve volném čase se snažím dokončit doktorát z filozofie, cestuji, toulám se po horách, hraju na klarinet a klavír, čtu a vařím pro své čtyři hladové chlapy.

 

Ing. Petr Máška

Vedoucí pobočky ADRA Česká Lípa a koordinátor dobrovolníků

Původně jsem pracoval jako profesionální ekolog, s organizací ADRA spolupracuji od roku 2002. V roce 2009 jsem založil pobočku ADRA v České Lípě, která nyní poskytuje informační služby pro rodiny ve finanční tísni a zprostředkovává dobrovolnickou službu pro 15 přijímacích sociálních a zdravotnických organizacích na Českolipsku. Mezi lety 2017 až 2019 jsem organizoval udílení ceny Křesadlo pro dobrovolníky Libereckého kraje. Jsem hlavním spolupracovníkem Regionálního dobrovolnického centra Libereckého kraje pro Českolipsko. 

 

Co děláme

Vedeme agendu dobrovolníků a organizací poptávajících dobrovolníky a snažíme se obě strany propojit a to jak z hlediska lokality, tak oblasti zájmů dobrovolníka.

 

 

 

Pošlete to dál: