Dobrovolnické organizace a programy

Sanitka přání pro pana Vaška

Během konference o dobrovolnictví v nemocničním prostředí, která se konala 17.4.2024 v Plzni, jsem mimo jiné viděl Sanitku přání a vzal si na ně kontakt. Jde o dobrovolnický projekt, kde zdravotníci ve svém volnu fungují coby posádka sanitky, jež vyplní (zejména) seniorům jejich vysněná přání, která by již vzhledem k jejich zdravotnímu stavu nebyla běžnou dopravou možná. Netušil jsem, jak brzy se mi budou jejich služby hodit!

Již dva roky navštěvuji jako dobrovolník pana Vaška H. v domově seniorů SeneCura v Liberci a za ten čas jsme se velmi spřátelili. Pan Vašek (ročník 1939) mi v mnohém nahrazuje mého zesnulého dědečka, když vypráví o bombách padajících za II. světové války na Škodovku, o svém totálně nasazeném tatínkovi v továrně na německé stihačky, o životě v Sudetech po válce, o strastech stalinské doby a často přidá i peprnou historku z jednoho ze svých mnoha manželství. Nejvíce však vzpomíná na dobu, kdy s tatínkem stavěli v srdci Českého ráje skautskou chatu, která se za desetiletí stala dominantou kraje pro svou neobvyklou polohu – chata je postavena nad jezerem na skále ve výšce 40 m a vede k ní 80 schodů vytesaných do kamene.

V pokoji pana Vaška jsou na zdech desítky fotografií této chaty, jsou na stolku a mluvil o ní velmi často s citelným patosem a smutkem v hlase, dobře si vědom faktu, že se tam v jeho zdravotním stavu už nikdy nepodívá. Když jsem ho poznal, chodil o berlích s diagnózou rakoviny prostaty a současně rakoviny 4. a 5. obratle v páteři. Jeho stav se však během posledních čtyř týdnů rapidně zhoršil, lékaři ukončili onkologickou léčbu a zahájili léčbu paliativní s prognózou několika týdnů života. Bez invalidního vozíčku se už nikam nedostane a většinu dne tráví na lůžku.

Nejvíce však vzpomíná na dobu, kdy s tatínkem stavěli v srdci Českého ráje skautskou chatu, která se za desetiletí stala dominantou kraje pro svou neobvyklou polohu – chata je postavena nad jezerem na skále ve výšce 40 m a vede k ní 80 schodů vytesaných do kamene.

Po konzultaci s rodinou jsem tedy kontaktoval Sanitku přání s žádostí, zda by nebylo možné pana Vaška na chatu ještě jedou dopravit. Překvapila mě rychlost, s jakou koordinátorka přání a dobrovolníků paní Lucie Hrubá reagovala a během několika málo dní jsme měli potvrzený termín celodenního výjezdu s tím, že pošle SILNOU posádku, která se pokusí 85-kilového seniora s vozíčkem dostat tam nahoru na skálu.

Silná posádka byl zdravotní bratr Marian a jeho kolega Petr (řidič sanitky – zdravotník), oba silní medvědi, kteří by na první pohled byli schopni pana Vaška vynést snad i na vrchol Sněžky. V sanitce mohou jet spolu s klientem dva členové rodiny nebo přátelé. O vše je postaráno do nejmenšího detailu: dohoda s domovem seniorů zahrnuje léky na celý den, chorobopis a doklady. Všemu předcházel písemný souhlas klienta. Pana Vaška jsem doprovázel já a na chatě nás čekal jeho mladší bratr. Cesta Českým rájem proběhla klimatizovanou sanitkou bez potíží. První překvapení bylo, když jsme zastavili na benzince, abychom si koupili pití. Neplatili jsme nic a stejně tak později nám byl uhrazen skvělý oběd v motorestu. Vše šlo na vrub Sanitky přání (tímto děkuji všem, kteří projekt podpořili!).

Zejména pak oceňuji profesionalitu Mariána a Petra – členů posádky Sanitky. Jejich veliká srdce a empatický přístup, kdy se snažili vytěžit z každé chvíle maximum a z každého okamžiku Zážitek, na který bude klient vzpomínat.

Po příjezdu k jezeru šli kluci ze Sanitky omrknout, zda bude možné klienta vynést až k samotné chatě. Já mu však pro jistotu celou dobu říkal, že to možné asi nebude – bude přeci ohromné, když uvidí jezero a chatu jen zdola. Medvědi ze Sanitky jsou však zřejmě zvyklí na ledajaké podmínky, protože se vrátili z obhlídky s tím, že „to bude v pohodě.“ A taky bylo. Za 15 minut byl pan Vašek celý šťastný v náručí svého bratra na vrcholu skály nad jezerem, pili spolu kávu a vzpomínali na tatínka a jeho skautské zásady. Po speciálně upravené lanovce jsme tahali ledovou vodu z místního pramene, která nás všechny velmi osvěžila.

Šlo o výjimečný den pro výjimečného člověka.

Zejména pak oceňuji profesionalitu Mariána a Petra – členů posádky Sanitky. Jejich veliká srdce a empatický přístup, kdy se snažili vytěžit z každé chvíle maximum a z každého okamžiku Zážitek, na který bude klient vzpomínat. Nakonec jsme se nikdo slzám neubránili a odpoledne jsme unaveného, ale přešťastného pana Vaška vrátili do péče SeneCury. Chci jim tímto ještě jednou velice poděkovat za takto projevené lidství a Dobro, které uzdravuje!

S úctou a vděkem,

Ondřej Janeta | koordinátor dobrovolníků DC ADRA Liberec

Pro více informací o Sanitce přání navštivte jejich web: www.sanitkaprani.cz

 

Pošlete to dál: