Aktuality

Sbírka potravin je opět tu!

V sobotu 20.11. 2021 budeme opět moci v zapojených obchodech přispět trvanlivými potravinami nebo drogerií, které následně poputují do potravinových bank.

Potravinové banky jsou organizace, které shromažďují potraviny z míst, kde jich je nadbytek a nejsou potřeba, a pak je distribuují přes zapojené organizace tam, kde naopak potřeba jsou – např. opuštěným seniorům, matkám samoživitelkám, rodinám v krizi, lidem bez domova či lidem s
psychickým a tělesným postižením.

Velká část zásob v potravinových bankách pochází z obchodů či supermarketů. Pokud se zboží blíží konec doby trvanlivosti a obchody jich mají tolik, že je neprodají, věnují je potravinové bance (zajímá-li vás více chod Potravinové banky v Liberci, přečtěte si článek na našem webu). Jenže bohužel ne všechno, co by potravinová banka ráda získala, jsou ochotné obchody věnovat. Nouze je o dětskou výživu, drogerii nebo hygienické prostředky. Aby se k potřebným lidem dostaly i tyto věci, pořádá se každý rok na jaře a na podzim sbírka potravin.

Této akce se účastní stovky dobrovolníků z různých organizací –rozdávají letáčky nakupujícím lidem, pomáhají potraviny střádat a na konci je odevzdají řidičovi, který je zaveze do jedné z patnácti potravinových bank v České republice.

Například v severočeském městě Česká Lípa organizuje sbírku Farní charita, která je dlouhodobým partnerem Potravinové banky. Od 8:00 do 18:00 pomáhá se sbírkou kolem 15 dobrovolníků. V českolipském Albertu se skupinky tří dobrovolníků střídají po dvou hodinách. Jeden dobrovolník rozdává příchozím nakupujícím letáčky, ve kterých jsou informace, jaké položky jsou v potravinové bance třeba, další dva pak pomáhají evidovat a skládat darované potraviny do krabic. Díky tomu
například víme, že se v České Lípě na jaře 2021 zapojilo 160 dárců, kteří naplnili 70 banánových krabic. „V těch se sešlo například 668 balení těstovin či rýže, 231 krabic s mlékem, 303 přesnídávek či sunarů, 216 konzerv, 60 polévek nebo 290 kusů sprchových gelů, mýdla nebo zubních past. Bylo úžasné vidět, jak lidé chtějí touto cestou pomoci,“ okomentovala jarní sbírkový den organizátorka Pavla Bratršovská.

Farní charita Česká Lípa zaveze darované potraviny a drogerii do Potravinové banky v Liberci. Odtud pak čerpá potřebné zásoby pro své klienty v nouzi.

Předčíme letos rekord z minulého podzimu, kdy se i přes nepříznivou pandemickou situaci podařilo v Libereckém kraji vybrat přes 16,4 tun potravin a základních hygienických potřeb. I přes náročné podmínky se podzimní sbírka 2020 stala jednou z nejúspěšnějších.

Pokud chcete také pomoci, najděte si na mapě nejbližší zapojený obchod a ke svému sobotnímu nákupu přidejte trvanlivé potraviny či drogerii. Za pokladnami je předejte dobrovolníkům. Nechce se vám do obchodu? Nevadí, přispět můžete dokonce i z domova, a to přes zapojené Tesco online nákupy, Rohlík.cz nebo Košík.cz. Tak tam naklikejte i nějaké ty konzervy, dětskou výživu, polévky, nebo třeba trvanlivé mléko, olej, rýži a luštěniny, těstoviny či základní a dětskou drogerii.

 

 

Pošlete to dál: