Aktuality

ADRA a WEBASTO otevřely v kostele sv. Vincence centrum pro malé děti ukrajinských uprchlíků

Prvních 15 ukrajinských dětí od tří do osmi let začalo minulý týden navštěvovat centrum Slunéčko, které v kostele svatého Vincence z Pauly zřídila ADRA a liberecká firma WEBASTO. V rozsáhlé budově kostela je několik heren a prostor hlavní modlitebny se proměnil v improvizovanou tělocvičnu. S dětmi pracují ukrajinské i české učitelky a psycholožky a den tu probíhá jako v běžné školce. Volno je ještě pro dalších patnáct dětí.

S myšlenkou zřídit centrum pro předškolní děti, které přijely se svými maminkami, přišla personální ředitelka liberecké firmy WEBASTO. První ukrajinské ženy jsou už ve WEBASTO zaměstnané, ale své malé děti si musely hlídat navzájem nebo je svěřovat těm, které zatím do práce nenastoupily. Bylo proto potřeba pro ně zajistit stabilní a jisté zázemí. „Oslovila jsem regionálního vedoucího organizace ADRA Michala Čančíka, který se pro projekt nadchl a našel prostory – Kostel svatého Vincence z Pauly na Perštýně, kde se sdružuje místní ukrajinská komunita. Podařilo se najít i dvě ukrajinské pedagožky a dvě psycholožky, taktéž ženy, které musely své domovy kvůli válce opustit. Ty jsou nyní v centru zaměstnané na hlavní pracovní poměr a spolu s českými učitelkami s dětmi pracují,“ popisuje zrod projektu Radka Jindřichová.

Děti si tu hrají, radují se, dění na Ukrajině ale stále vnímají

Kiril, Žeňa, Matvi, Arjotka, Nika, Marghareta nebo Arsenis – to jsou jen některá jména dětí, které každé ráno přicházejí do centra Slunéčko, aby si hrály, bavily se a učily česky. Povídají si také o tom, co se na Ukrajině děje a proč musely odejít „Ptala jsem se dětí, odkud jsou, a když mi jeden chlapeček řekl – Já jsem z nejkrásnějšího města, z Charkova. Ale už není. – nemohla jsem se ubránit slzám,“ popisuje ukrajinská paní učitelka Katarina Fomina. Zároveň ale dodává, že přes to všechno zůstávají děti hlavně dětmi. Jsou bezprostřední, ihned se zapojí do hry, smějí se a radují.  S lepším počasím se děti ze Slunéčka vypraví také na výlety, aby poznaly město, kde nyní žijí. Těšit se mohou do ZOO nebo třeba na Ještěd.

Centrum může přijmout dalších 15 dětí

Centrum Slunéčko je v provozu od pondělí do pátku od 7 hodin ráno do 5 odpoledne a děti tu mají zajištěné i stravování. Svačiny i obědy připravuje základní škola Doctrina, a to za velmi přátelských podmínek. Zdarma mohou děti také využívat školní hřiště a další zázemí. „Náklady na provoz Slunéčka při plné kapacitě třiceti dětí činí přibližně 200 000 měsíčně a v současné chvíli máme prostředky na pět měsíců. Většinu peněz poskytla nadace WEBASTO, ale přispělo i mnoho našich zaměstnanců, čehož si velmi vážím. Slunéčko by ale uvítalo i nefinanční podporu – hodily by se nám hračky, hry nebo sportovní vybavení,“ uzavírá Radka Jindřichová.

Ve Slunéčku je ještě volných 15 míst. Přihlásit své děti sem mohou maminky, jež mají v ČR vízum strpení, a to buď přes e-mail liberec@adra.cz nebo telefonní na telefonu 777 036 991, kde se domluví ukrajinsky.

(autorkou článku je Lenka Vrátná)

 Kontakt pro bližší informace:

Lenka Vrátná

vratna@parliamo.cz

tel. 775 315 663

 

Paní Lenka Vrátn

Pošlete to dál: