Pomáháme žít život s rakovinou

To je slogan centra Amelie, které se věnuje onkologickým pacientům a do svých řad hledá dobrovolníky. Amelie rozšiřuje své služby v Liberci, a kromě sociálního a psychologického poradenství či aktivizačních služeb v Centru Amelie začíná realizovat i Dobrovolnický program pro onkologicky nemocné a jejich blízké.

Amelie, z.s. není v tomto směru nováčkem. Dobrovolnický program Amelie vznikl již v roce 2007 a aktuálně funguje v Praze, Olomouci, Hradci Králové a ve středních Čechách. Dobrovolnický program Amelie je specifický tím, že se zaměřuje na úzkou oblast onkologie. Program je akreditován u Ministerstva vnitra a řídí se doporučením Ministerstva zdravotnictví.

Dobrovolník v Liberci může působit na lůžkovém oddělení onkologie Krajské nemocnice Liberec, kde dle svých preferencí a zájmů pomáhá rozptýlit onkologické pacienty. „Dobrovolník zde může s pacienty například luštit křížovky, předčítat jim, tvořit s nimi. Ale i obyčejné povídání a přítomnost dává pacientům na chvíli zapomenout na svou nemoc a trápení.“ Další možností uplatnění dobrovolníka je na onkologické ambulanci, kde pacientům nabízí nápoje, informace a drobné aktivity pro zpříjemnění čekání na onkologické ošetření. Do podpory onkologicky nemocných se lze zapojit i jako dobrovolný lektor aktivit či pomoci v samotném Centru Amelie.

Do dobrovolnického programu Amelie je vítán každý, komu je více jak 18 let, má chuť a čas se zapojit. Dobrovolníci, kteří chtějí pomáhat přímo u onkologicky nemocných, však musí absolvovat vstupní školení a uzavřít dobrovolnickou smlouvu. Bezpečná dobrovolnická činnost pro všechny je totiž na prvním místě.

Jde však o zkušenost, která často oslovuje nejen dobrovolníky z řad pracujících, seniorů, ale i mladých lidí. Kromě jedinečné zkušenosti získá dobrovolník i školení v oblasti dobrovolnictví a onkopsychologie, pojištění pro výkon činnosti dobrovolníka, pravidelnou supervizi, metodické vedení, další vzdělávání a zázemí profesionální neziskové organizace s odborným know-how.

 

Kontakt pro zájemce o práci dobrovolníka pro onkologicky nemocné a jejich blízké v Liberci:

Jitka Pavlatová, koordinátorka dobrovolníků, na tel.: 776610429 či emailu: dobrovolnici.LK@amelie-zs.cz, centrum.liberec@amelie-zs.cz

Adresa: Centrum Amelie v Liberci, Krajská nemocnice Liberec, Husova 10 (budova U, 1. patro, vchod z ulice Jablonecká)

Více o dobrovolnickém programu Amelie se dočtete zde.

Pošlete to dál: