Baví nás kontakt s dětmi a pestrost jejich nápadů

I kontakt s dětmi a jejich kreativita může být motivací k dobrovolnictví. To je případ i dvou osmnáctiletých slečen Terezy Doležalové a Markéty Dytrychové, které vykonávají svou první dobrovolnickou činnost. Tereza je zapálenou volejbalistkou, Markéta ráda maluje, chodí do přírody a tráví čas s přáteli. Obě dvě, studentky ze Střední zdravotnické školy Turnov, přivedl k dobrovolnictví program DofE, jehož součástí je i zapojení se do dobrovolnické činnosti. A obě dvě také začaly vykonávat svou první dobrovolnickou službu v Centru pro rodinu Náruč.

 

Tato turnovská organizace poskytuje služby rodinného centra, které je otevřené široké veřejnosti – rodinám s dětmi a nabízí prostor pro setkávání dětí a jejich rodičů. Organizuje volnočasové aktivity, kurzy pro osobní růst, tvůrčí aktivity pro děti a jejich rodiče, společné výlety, pobyty, besedy a semináře.  Nedílnou součástí služeb je dopolední hlídání dětí pedagogickým personálem v tzv. miniškolce, dále poskytování poradenství a dětské herny.

Neméně významnou činností našeho centra je poskytování služeb v oblasti náhradní rodinné péče a zajištění výkonu sociálně právní ochrany dětí. Náruč poskytuje podporu a pomoc pěstounským rodinám v jejich dovednostech při výchově a péči o děti, rovněž pomáhám dětem a rodinám při řešení obtížných životních situací a nabízí jim preventivní poradenské a podpůrné služby.

Posláním Náruče je podpora rodiny, ať už vlastní nebo náhradní. Hlavní ideou jsou spokojené a šťastné děti ve fungujících rodinách.

Dobrovolníci zde najdou nejčastěji uplatnění při volnočasových aktivitách, kde vypomáhají lektorům při přípravě a realizaci odpoledních kroužků, při hlídání děti či jejich doučování. Nejčastěji přicházejí z řad studentů, a to zvláště ze Střední zdravotnické školy Turnov.

Pro Terezu a Markétu Náruč znamenala první kontakt s dobrovolnictvím. A i když nemohla Tereza program DofE kvůli nevyhovujícímu termínu závěrečné expedice dokončit, Náruč nepřestala pravidelně navštěvovat. Obě dívky tam od podzimu 2022 pomáhají s volnočasovými aktivitami pro děti ve věku 3-6 let, nejčastěji s vyráběním různých výtvarných výrobků, které si po dokončení děti vždy odnáší domů.

Co vás na dobrovolnictví v Náruči baví? 

Tereza: “Mě na této dobrovolnické činnosti nejvíce baví  kontakt s dětmi a pomoc dětem s rozvojem vlastní kreativity a dovedností. Je úžasné, jak je každé dítě odlišné a kolik má fantazie.”

Markéta: “Děti tvoří originální díla, baví mě pestrost jejich nápadů.”

Plánujete v dobrovolnictví pokračovat?

Tereza: “V Náruči bych chtěla určitě ještě příští rok vypomáhat. Samozřejmě i další roky, ale nevím jak to budu vše časově zvládat se školou. Nad dalším dobrovolničením jsem ještě nepřemýšlela, ale určitě bych někdy chtěla zkusit i jiné věci.”

Markéta: “Do Náruče mám v plánu docházet dokud to půjde. O jiném dobrovolnictví zatím neuvažuju, jelikož nás čeká ve čtvrtém ročníku maturita, tak zatím o jiném ani nepřemýšlím. ”

Komu byste dobrovolnictví v Náruči doporučily?
Tereza: “Dobrovolnictví v Náruči bych doporučila každému kdo má rád děti, má dostatečnou trpělivost a samozřejmě i nějaké základy výtvarky. Nic jiného vlastně nepotřebujete.”

Markéta: “Doporučila bych ho každému, kdo má rád práci s dětmi. ”

Jaké jsou vaše plány do budoucna?
Tereza: “Moje plány do budoucna jsou udělat úspěšně maturitu a přihlásit se na vysokou školu pedagogickou. Určitě vím, že díky Náruči jsem se naučila více komunikovat s dětmi a chtěla bych pokračovat v činnosti s dětmi i nadále.”
Markéta: “Do budoucna mám v plánu zkusit vysokou školu. Jaký obor zatím nevím, ale chci se dále věnovat práci s dětmi.”

 

Pošlete to dál: