Dobrovolnické organizace a programy

Představení Dobrovolnického centra ADRA Česká Lípa

„Do Dobrovolnického centra ADRA v České Lípě jsem poprvé přišla v únoru 2012,“ vypráví Kateřina Hejdová, dobrovolnice a koordinátorka kontaktní kanceláře Regionálního dobrovolnického centra DOBROPOINT Česká Lípa. „Bylo to pro mě náročné období. Vrátila jsem se zpátky do rodného města, hledala jsem si práci, měla jsem spoustu volného času a přišla jsem si neužitečná. ADRA mi nabídla přesně to, co jsem hledala. Stát se dobrovolníkem a pomáhat těm, kteří to potřebují. Netušila jsem, že českolipská ADRA vznikla teprve tři roky před mým příchodem.“

Kateřina Hejdová, koordinátorka kontaktní kanceláře Regionálního dobrovolnického centra DOBROPOINT Česká Lípa

Dobrovolnické centrum ADRA v České Lípě založil po dlouholetém snažení v roce 2009 Petr Máška. Dle jeho slov ho k jeho založení vedla hlavně hospodářská krize a snaha pomoci nezaměstnaným. Jako první tedy vzniklo Informační centrum pro rodiny ve finanční tísni. O rok později založil Petr Máška ve spolupráci se dvěma nezaměstnanými skláři z Crystalexu i Dobrovolnické centrum, které mělo už od počátku platnou akreditaci.

„Já jsem se stala dobrovolnicí v Domově pro zdravotně postižené, kde navštěvuji klientku Marušku – svéráznou ženu středního věku, která po dětské obrně skončila na vozíčku. Bohužel trpí také mnoha jinými zdravotními neduhy. Navíc je odtržena od rodiny, která žije pár set kilometrů odsud a s Maruškou udržuje vztah pouze přes sociální sítě. Společnost jí tedy přijde vhod. Chodíme spolu hlavně na procházky. A i když počátky u Marušky nebyly úplně snadné, za těch osm let jsme si na sebe zvykly a naše životy se provázaly. Dřív byl čas i na občasné návštěvy divadel nebo koncertů… Nyní jsou moje návštěvy vyplněné spíše rozhovory o tom, co se děje, i o tom, co každá z nás zažívá. I to je důležité. Pro nás obě.“

 

Dobrovolníci pomáhají v nemocnici i v domácnostech seniorů

Petr Bergman, bývalý středoškolský učitel, nyní v důchodu, působí jako dobrovolník v organizaci ADRA už desátým rokem. Přes pět let tvořili duo s panem Otou Vejskalem. Chodili spolu do českolipské nemocnice, kde zpívali a hráli na harmoniku pro potěchu pacientů. Nyní, v době pandemie, už je do nemocnice nepustí. Proto začal pan Bergman chodit za jedním seniorem domů. S bývalým sportovcem, který běžně běhal maratony, si povídá o životě nebo o sportu a bystří jeho pozornost a paměť svými kvízy. Na otázku, proč to dělá, odpovídá: „Lidé jsou sami, je to pro ně těžké, chci je rozveselit, aby aspoň na chvíli přišli na jiné myšlenky.“

 

„Lidé jsou sami, je to pro ně těžké, chci je rozveselit, aby aspoň na chvíli přišli na jiné myšlenky.“

 

Při doučování dětí je motivující vidět výsledky

Helena Přibylová je studentkou 4. ročníku českolipského gymnázia a doučuje děti v Dětském domově angličtinu. Ze začátku měla na starosti více dětí, nyní se věnuje on-line hlavně jedné dívce, která má s angličtinou ve škole velké problémy. Do domova chodí už dva roky, děti chválí. „Výsledky jsou znát. Děti se zlepšují, což je pro mě motivující. Jsem ráda, když můžu pomoct, mám z toho dobrý pocit. Je to pro mě smysluplně strávený volný čas.“

 

„Výsledky jsou znát. Děti se zlepšují, což je pro mě motivující. Jsem ráda, když můžu pomoct, mám z toho dobrý pocit. Je to pro mě smysluplně strávený volný čas.“ 

 

Úspěšně pracujeme na rozvoji dobrovolnictví

Petr Máška, vedoucí Dobrovolnického centra ADRA Česká Lípa

Podobných příběhů najdeme v českolipském dobrovolnickém centru desítky. V roce 2020 tu bylo evidovaných 59 dlouhodobých dobrovolníků, kteří se zapojili do pomoci ve 12 přijímacích zařízeních. Petr Máška zmiňuje také další úspěchy, které se za jedenáct let existence podařily: ADRA  rozšířila svou působnost po celém Českolipsku, finančně stabilizovat celou řadu rodin (osobní bankroty, veřejné sbírky apod.) nebo se zapojit do pomoci v krizových situacích (při povodních v roce 2010 nebo v době první vlny pandemie). Za úspěch Petr Máška považuje i výběrové řízení na Regionální dobrovolnické centrum Libereckého kraje, ve kterém českolipská pobočka spolu s tou libereckou zvítězily, a nyní mohou společně pracovat na rozvoji konceptu propojování dobrovolníků s přijímacími organizacemi v Libereckém kraji. Více informací o nás najdete na www.adraceskalipa.cz.

 

 

 

 

Pošlete to dál: