Dobrovolnické organizace a programy

Prostý lidský kontakt je základ pro dobrou mysl, i pro Dobromysl – dobrovolnické centrum Krajské nemocnice Liberec

Věnovat čas, naději, ale i závan běžného života, to jsou největší dary pro dlouhodobě hospitalizované pacienty v Krajské nemocnici Liberec. Dávají jim je dobrovolníci z dobrovolnického centra Dobromysl, které v nemocnici funguje už dvanáct let. „Jsme jenom lidi a nemoc se nikomu z nás nevyhýbá. Přispět k lepšímu životu našich pacientů může kdokoliv a čímkoliv. Lidé se mohou zapojit jako dobrovolníci, přijímáme ale i různé pomůcky k tvoření, zapojili jsme se při šití roušek, mimo jiné přijímáme i finanční dary,“ vyjmenovává možnosti podpory koordinátorka Dobromyslu Václava Fotrová, která koordinuje nejen dobrovolníky v Liberci, ale i v Nemocnici Turnov.

Do nezištné pomoci pacientům se v dobrovolnickém centru krajské nemocnice aktivně zapojuje přes dvacet dobrovolníků. S pacienty si povídají, hrají stojní hry, nebo se snaží zpříjemnit jim čas kreativním vyžitím: vyrábí věci z keramiky, papíru, nebo společně pečou. Důležité je zprostředkovat lidem, kteří vzhledem ke svému zdravotnímu stavu dlouhodobě žijí ve sterilním nemocničním prostředí, vnímavost, nezištnost, sdílnost a prostý lidský kontakt, na který už zdravotním sestrám a lékařům nezbývá čas.

Péče o tělo i duši

Dobrovolníci z Dobromyslu jsou součástí Střediska podpůrné péče, které nemocnice otevřela letos v lednu.  Jeho cílem je vyjádřit pacientům duševní i duchovní podporu. Za nemocnými tak dochází nejen dobrovolníci, ale i kaplani, zooterapeutka se svými zvířaty, nebo profesionálové nabízející psychickou podporu pacientům i jejich blízkým v akutní stresové reakci.

Mezi dobrovolníky v Dobromyslu se nachází studenti, ale i zaměstnaní lidé nebo senioři, kteří se zkrátka rozhodli pomoci. Podmínkou je dosažení minimální věkové hranice 16 let, na oddělení dětské psychiatrické péče ale mohou dobrovolníci a dobrovolnice až od 23 let.

Dobrovolníci mohou pro pacienty připravit sportovní i kulturní program.

Nejčastěji jsou dobrovolníci žádáni na odděleních následné péče, dětské a adolescentní psychiatrii a na oddělení spinální jednotky. Mohou pomáhat při hospitalizaci, doprovázet pacienty při pohybu na invalidním vozíčku, vyzdobovat nemocniční interiéry nebo pro pacienty vymýšlet volnočasové kulturní, hudební, sportovní i tvůrčí aktivity, jako je například ubrousková technika nebo plnění sáčků levandulí. Mohou se také zapojit do práce v dobročinném obchůdku Dobromyslu, který se nachází v budově B interního pavilonu u vchodu S2. „Rádi bychom v obchůdku přivítali nové dobrovolníky, jejichž úkolem by byl nejen prodej výrobků od našich pacientů, ale i zajišťování informační služby pro klienty, kteří procházejí areálem,“ uvedla Fotrová. V obchůdku je k prodeji zboží hospitalizovaných pacientů vyrobené při různých terapeutických aktivitách. Utržené peníze pak slouží jako příspěvek na nákup potřebného materiálu.

Mám ráda práci s lidmi a tady je to hlavně o hodných lidech, kteří chtějí pomáhat druhým, což je krásné – Václava Fotrová

Václava Fotrová je koordinátorkou dobrovolníků v dobrovolnickém centru Dobromysl zatím jen krátce. Práce ji ale baví. Zdroj: archiv Václavy Fotrové

Kreativitě se ale meze nekladou, a tak do Dobromyslu dochází například i dobrovolnice, která už deset let nabízí bezplatnou úpravu účesů pacientům Oddělení následné péče. Časová náročnost dobrovolné pomoci v Krajské nemocnici Liberec se určuje na základě domluvy s dobrovolníkem. Nejčastěji ale dobrovolníci do nemocnice dochází na dvě hodiny týdně. Práci v dobrovolnickém centru si pochvaluje i Fotrová. „Mám ráda práci s lidmi a tady je to hlavně o hodných lidech, kteří chtějí pomáhat druhým, což je krásné. Dříve jsem pracovala ve zdravotnictví, a tak mám s pacienty zkušenosti, s jejich psychikou, strachem, obavami z nemoci a z vyšetření. To vše mohu využít v dobrovolnickém centru Dobromysl,“ uvádí a vyzívá zájemce o dobrovolnictví, aby se na ni v případě zájmu bez ostychu obrátili na e-mail dobromysl@nemlib.cz, nebo na telefon +420 485 312 964.

Díky dobrovolníkům si pacienti mohou vyzkoušet mnoho tvůrčích aktivit, například ubrouskovou techniku. Zdroj: Dobrovolnické centrum Dobromysl

Vedení Dobrovolnického centra Dobromysl ale nemyslí jen na blaho pacientů, ale snaží se i o spokojenost dobrovolníků. Pořádají například setkání dobrovolníků v Liberci i v Turnově, nechybí ani věcné dary. „Dobrovolníci na sebe samé často zapomínají. Proto pro ně pořádáme například akci Poděkování dobrovolníků, která se koná vždy na konci roku. Od sponzorů máme pro naše dobrovolníky k dispozici také volné vstupenky na různé kulturní akce, nebo na plesy,“ říká Fotrová.

 

Dobromysl v naší databázi dobrovolnických organizací a programů.

Pošlete to dál: