Rikša na orientačním “běhu” po sociálních službách

V pátek 7.10. se v Novém Boru konala akce s názvem Orientační “běh” po sociálních službách. Na sedmi stanovištích rozsetých v centru města se představilo celkem devatenáct organizací, které pomáhají seniorům a zdravotně postiženým, sociálně vyloučeným osobám, rodinám s dětmi nebo rodinám s dětmi se zdravotním postižením.  „Všichni jsou poskytovatelé registrovaných sociálních služeb, které jsou v tzv. Základní síti Libereckého kraje a jsou dostupné na Novoborsku,“ upřesnila Českolipskému deníku vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví na novoborském městském úřadě a iniciátorka orientačního běhu Jiřina Kubáňová.

Cílem akce bylo zábavnou formou otevřít jednotlivé organizace veřejnosti a nechat nahlédnout do jejich fungování a dozvědět se zajímavé informace z praxe s klienty. Zájemce si mohl stáhnout mapu Nového Boru, kde byla jednotlivá stanoviště vyznačena a obejít si třeba jen ta, která ho zajímala. Nabídka byla opravdu široká.

Například u stánku organizace Ostara jsme dostali praktické tipy o tom, jak jednat s mentálně postiženými. Jak se naše představy od reality mohou lišit. Také jsme nahlédli do praktických příruček o životě ženy a muže anebo o sexuálním životě, které jsou psané a názorně ilustrované jako osvěta pro mentálně postižené. Měli jsme možnost navštívit nový bytový dům této sociální služby, ve kterém jsou uživatelům k dispozici čtyři byty s kapacitou devíti lůžek. Klienti mají svůj vlastní pokoj, soukromí a do centra města to mají pět minut chůze. Mají tak možnost vést běžný život a socializovat se.

Mezi jednotlivými stanovišti jezdil speciální dopravní prostředek, který budil všeobecné pozdvižení, a to rikša, kterou provozuje organizace ADRA.  Byla dovezena z České Lípy, kde dobrovolníci vozí zájemce z řad seniorů a zdravotně postižených na vyjížďky. Rikšu v Novém Boru obsluhovali rovněž dobrovolníci z ADRY a po stanovištích přepravovali seniory, zdravotně postižené nebo lidi, které tento dopravní prostředek zaujal a chtěl si ho vyzkoušet. Na rikšu tak nasedl dokonce i novoborský starosta Jaromír Dvořák a jízdu si velmi pochvaloval.

Součástí akce byl i doprovodný program. V Městském kině v Novém Boru se promítaly filmy se sociální tematikou, které cílily zejména na žáky základních a středních škol, odpolední promítání nabídl snímek pro dospělé.

Orientační “běh” probíhal za slunečného počasí a v přátelské atmosféře. Na stanovištích se navštěvovali i samotní zástupci organizací a vyměňovali si novinky a zkušenosti s chodu svých služeb.

Tak hezký nápad by si pro příště zasloužil větší zájem veřejnosti i škol.

 

 

Pošlete to dál: