Aktuality

Dobrovolníci na elektrorikše opět brázdí Českou Lípu

V ulicích severočeského města je po půlroční zimní pauze opět vidět elektrorikša.  Ta byla uveden do provozu minulý rok, kdy ji stejně jako letos využívali klienti Alzheimer Home, Domova pro seniory Na Blatech a klienti Slunečního Dvora. Provoz zajišťují proškolení dobrovolníci organizace ADRA, kteří klienty vyzvednou v daném zařízení a vozí je po ulicích České Lípy nebo po okolních cyklostezkách. Lidé, kteří jsou pohybově omezení, tak mají příležitost projet se svými oblíbenými místy nebo se nechat vyvézt až za město a užívat si vůně kvetoucích stromů.

Kdo má chuť a čas, může se přihlásit jako dobrovolník. Poptávka je stále vyšší než nabídka. Dobrovolnice Marie Bínová, která na rikše jezdí od samého začátku, říká: “Není to náročné. Stačí mít trochu síly v nohách.” Výhodou je silný elektromotor, který pomáhá šlapajícímu při rozjezdu a v kopcovitém terénu. Speciální zařízení je považováno za kolo, tudíž je možné ho provozovat jak na silnicích, tak vyznačených cyklostezkách. Odlehčený model triobike taxi z Dánska připomíná bicykl. V přední části má však dvě kola a sedátko s přístřeškem, teplou dekou a prostorem pro odložení zavazadel.

Klienti vnímají tuto službu velmi pozitivně. Seniorka, která pravidelně elektrorikšu využívá, říká: “Jízda na elektrorikše je takový relax. Jsem ráda, když se můžu projet na čerstvém vzduchu, dodává mi to dobrou náladu. Navíc si s dobrovolníkem můžu popovídat o životě. ”

Alzheimer Home na svých facebookových stránkách sdílel ke konci minulé sezony tento hezký příspěvek: “Tak jak se rok pomalu nachyluje do svého podzimního a záhy zimního období, tak i jízda rikšou po okolí České Lípy jednou musela skončit. Klienti tak měli možnost si naposledy v tomto roce užít příjemné odpoledne vydařeného pozdního babího léta. Z jejich úsměvů na tvářích je to zřejmé, že se podařilo. Obrovský dík tak patří i manželům Bínovým, kteří nejvíce s našimi klienty jezdili a to s takovou ochotou a lidskosti, že si je naši klienti oblíbili 💙. Rádi bychom se vrátili k této aktivitě i v příštím roce.”
Tak se, dobrovolníci, hlaste! Ať jízda na elektrorikše vykouzlí úsměv co nejvíce klientům!
Pokud jste z České Lípy a pokud byste na elektrorikše rádi jezdili, prosím pište na: petr.maska@adra.cz. Děkujeme!
Pošlete to dál: