Aktuality

Doučuj s Člověkem v tísni

Člověk v tísni hledá dobrovolníky na doučování ohrožených dětí. Může jít jak o osobní setkávání ve vašem městě, tak o online doučování. V obojím případě se dítěti dobrovolník pravidelně věnuje a snaží se mu pomoci s učivem, kterému dítě nerozumí. Individuální doučování probíhá většinou přímo v domácnosti dítěte a za přítomnosti jednoho z rodičů, který se může do doučování zapojit. Také by měl zajistit, aby byl v domácnosti klid. Aktuálně jsou vítaní i dobrovolníci se znalostí ruštiny a ukrajinštiny pro online doučování dětí a mladých lidí z Ukrajiny.

 

Chcete-li doučovat děti, je vám více jak 15 let a máte dvě volné hodiny týdně, napište e-mail na: doucovani@clovekvtisni.cz.

Liberecká pobočka Člověka v tísni umožňuje individuální doučování v Liberci, na Frýdlantsku a v Hrádku nad Nisou a okolí. V rámci tohoto typu doučování dochází pracovníci a dobrovolníci jednou týdně přímo za dětmi domů, kde jim pomáhají se vším, co je třeba. Doučování je určeno dětem, které mají potíže ve škole a doma jim rodiče nedokáží pomoci, často kvůli vlastnímu nízkému vzdělání. Tyto dvě hodiny týdně s sebou přináší ještě další pozitivní efekt, jako např. zvýšená aktivita při vyučování či nižší absence ve škole.

Na svých facebookových stránkách Člověk v tísni – Liberecký kraj zveřejnil krásný příběh, který dokazuje, že čas a práce věnované dětem, které jsou motivované na sobě pracovat a zlepšovat se,  má smysl. Je skvělé, když je v tom podporuje i jejich rodina a okolí:

“Honzík je prvňák, který žije od tří let s babičkou a jejím partnerem v azylovém domě. Do první třídy nastoupil o rok později, babička měla obavy, že školu ještě nezvládne. Má zájem, aby ve škole prosperoval, proto požádala naše kolegy na tamní pobočce o pomoc.
Od začátku bylo jasné, že kluk je chytrý a bystrý, ale co nezvládá, je udržet pozornost, nevydrží u rozdělané činnosti, nesoustředí se a skáče jiným do řeči, při hře se neumí vyrovnat s prohrou.
Naše spolupracovnice při práci s ním a s babičkou volily činnosti, které rozvíjí pozornost a soustředění, Honzík se viditelně zlepšoval, měl radost z dokončeného úkolu, dokázal pokračovat ve hře, i když mu připadala ztracená – zjistil, že i v takové situaci má ještě šanci na výhru. A když nevyhraje, vlastně se nic nestane.
Než nastoupil do školy, naučil se sám sčítat a odčítat do deseti a přečíst jednoduchá slova. Moc se tam těšil, hlavně na matematiku a nové kamarády.
Babička se snaží získat sociální byt, aby měl vnouček lepší prostředí a dohodli jsme se na pokračování spolupráce v rámci služby Podpora vzdělávání.”
Krátké motivační video o dobrovolníkovi, který pomáhá Davidovi zvládnout 9. třídu a přijímací zkoušky na truhláře, je ke zhlédnutí zde.
Člověk v tísni ale nabízí i další dobrovolnické programy, třeba v PR a digitálním marketingu nebo při pomoci s organizací dnes již věhlasného festivalu dokumentárních filmů Jeden svět.

Náhledový obrázek je převzatý z facebookového profilu Člověk v tísni – Liberecký kraj.

 

Pošlete to dál: