Dobrovolnické organizace a programy

Dobrovolnictví v Domově Maxov: boří komunikační i sociální bariéry mezi lidmi s mentálním handicapem a okolním světem

Dobrovolnictví v Domově Maxov je kreativní, hravé, ale také zodpovědné. Obyvatelům Domova přináší seznámení s novými lidmi, dobrovolníkům rozšiřuje obzory a odstraňuje komunikační bariéry.

V Horním Maxově nedaleko Jablonce nad Nisou se nachází Domov Maxov. Komplex několika budov je domovem šestapadesáti mužů s mentálním handicapem, kteří zde obývají čtyři domácnosti Domova pro lidi se zdravotním postižením a jednu domácnost Domova se zvláštním režimem a Chráněné bydlení. Komunitní život jim zpříjemňují návštěvy dobrovolníků a dobrovolnic, kteří jim chodí například číst, povídají si s nimi, skládají společně puzzle nebo je doprovází na procházkách a výletech. „Náplň dobrovolnické práce záleží na stupni mentálního postižení obyvatele Domova Maxov a na jeho zálibách. Jejich pomoc ale rádi využijeme i v případě, kdy s klienty vyjíždíme za nějakou kulturní či sportovní akcí. Čím víc jede doprovodů, tím víc klientů se může zúčastnit,“ vysvětluje jeden z přínosů dobrovolníků pro Domov Maxov sociální pracovnice Lucie Poprová.

Dobrovolníci obyvatelům Domova Maxov zpříjemňují čas tím, že s nimi hrají hry, povídají si, nebo chodí na procházky. Záleží na preferencích klienta. Zdroj: Facebook Domova Maxov

Mentální postižení je poruchou, která postihuje tělesnou, duševní i sociální složku osobnosti. Možnosti vzdělávání lidí s tímto postižením jsou vzhledem ke snížené kvalitě vnímání, paměti a pozornosti omezené. Největším problémem ale může být sociální vyloučení, se kterým se mentálně handicapovaní v minulosti často potýkali. Zaměstnanci v Domově Maxov se ale snaží tento aspekt z života mentálně postižených odstraňovat, nebo ho alespoň znatelně snižovat. Spolu s klienty navštěvují různé kulturní či sportovní akce, kontakt s realitou okolního světa představují i dobrovolníci, kteří do Domova Maxov pravidelně dochází. „Pro nové dobrovolníky, kteří nemají zkušenosti s lidmi s mentálním postižením, je nejsložitějším úkolem přirozená komunikace,“ zmiňuje Poprová častý problém.

Dobrovolníci jsou ale v Domově Maxov vítaní. Jednak zpestřují náplň dne jeho obyvatelům, pokud je jejich pomoc dlouhodobá, jsou zároveň velkou pomocí i pro zdejší pracovníky a pracovnice. „Kapacita jedné domácnosti je deset uživatelů služeb, přičemž asistenti tam slouží ideálně ve dvou. Někdy se bohužel stane, že slouží i sami V takové chvíli je zaškolený dobrovolník skutečně velkým přínosem i zaměstnance,“ pochvaluje si spolupráci Poprová.

Zatím se prý ještě nestalo, aby byla kapacita dobrovolníků vyčerpaná, proto pokud má někdo zájem o práci v sociálním sektoru, stačí ozvat se Lucii Poprové, která už zájemce zasvětí do všech potřebných informací. „Nejdřív se dobrovolníka ptám na jeho představu o práci – zda vůbec ví, co za služby poskytujeme a jací tu bydlí lidé. Pokud má stále zájem, popovídáme si více, seznámíme se a ukážu mu prostředí, ve kterém bude dobrovolnou pomoc vykonávat. Pak už jen podepíšeme dobrovolnickou smlouvu a dále se už dohaduje s vedoucím dané domácnosti, který bude mít dobrovolníka na starosti,“ popisuje postup Poprová. Strávit pár dní v dobrovolnické službě doporučuje Poprová i zájemcům o pracovníka v přímé péči v Domově Maxov. Uchazeči a uchazečky o práci si tak podle ní lépe uvědomí, co vše by jejich zaměstnání zahrnovalo.

V Domově Maxov je prostor pro vzdělávání, duchovní podporu i kreativitu

Sociální služby fungují v Horním Maxově už od roku 1963, kdy tam vznikl ústav sociální péče pro mládež s mentálním postižením. Tehdy se o děti staraly řádové sestry Institutu Blahoslavené Panny Marie. Nový název Domov Maxov používá organizace od roku 2007, a i když v současné době už v něm sestry nepůsobí, duchovní podpora je tam znatelná i nadále. „Někteří zaměstnanci pořádají každou středu pro naše klienty duchovní setkání, mnoho z nich také pravidelně navštěvuje nedělní bohoslužby v kostele. V jedné z budov máme i kapli, která patří pod jabloneckou farnost. Každý pátek tam dojíždí pan farář a pořádá bohoslužbu čistě pro Domov Maxov,“ zmiňuje Poprová.

Dobrovolníci nemusí prokázat žádné kompetence, jedinou podmínkou je trestná bezúhonnost – Lucie Poprová

Kromě toho Domov Maxov svým klientům nabízí i rehabilitační služby nebo sociálně terapeutické dílny. I zde je prostor pro dobrovolníky, kteří mohou samy přijít s nápadem na kreativní aktivitu pro zdejší obyvatele. „Zatímco u sociálně-terapeutických dílen po dobrovolnících chceme, aby přišli s nějakou dovedností, která by byla pro dílny zajímavá, u přímé péče je to jinak. Dobrovolníci nemusí prokázat žádné kompetence, jedinou podmínkou je trestná bezúhonnost,“ uvádí sociální pracovnice. Z důvodu bezpečnosti ale dobrovolníky vždy doprovází i někdo ze zaměstnanců, ať už se jedná o aktivity v domácnosti nebo o procházky. Oblastí, do které se dobrovolníci naopak vůbec nezapojují, je například osobní hygiena, nesmí ani vstupovat do intimního prostoru klientů.

Mezi dobrovolníky v Domově Maxov figurují studenti, ale i senioři nebo bývalí zaměstnanci, kteří chtějí být i nadále v kontaktu s klienty. Koronavirová krize však s počtem dobrovolníků zamávala. „Někteří z dobrovolníků k nám stále ještě docházet nemohou, pro jiné je nesnesitelné vydržet hodiny v roušce, kterou by ale mít museli,“ lituje Poprová.

Čas, který dobrovolníci tráví ve službě, si určují sami. Někteří dochází jednou za měsíc na celý den, mezi dobrovolníky je ale třeba i fyzioterapeut, který dochází každý týden, ale jen na dvě hodiny. Zdrží-li se dobrovolník déle, než čtyři hodiny, dostane dokonce zdarma oběd. Dalším z benefitů, které Domov Maxov nabízí, je proplacení nákladů za MHD dopravu na místo vykonávané pomoci, zdarma mají dobrovolníci i kurz první pomoci.

Školení první pomoci v Domově Maxov. Zdroj: Facebook Domova Maxov

Plánů do budoucna je mnoho, například otevřít Domov Maxov ženám

Do budoucna chce vedení domova nabídku služeb ještě rozšířit. Od nového roku chystají otevřít Domov Maxovpro lidi se specifickým postižením a nabídnout své služby i ženám. „Historicky tu vždy bydleli jen muži, pokud se ale nový projekt podaří spustit, chtěli bychom to změnit,“ říká Poprová. V tuto chvíli se veškeré síly a prostředky soustředí do tohoto projektu, ale také do rekonstrukce budov. V další vlně rozšiřování služeb je v plánu také patro určené k aktivizačním činnostem, obchod s výrobky ze sociálně terapeutických dílen, nebo komunitní zahrádka či lesní školka.

 

Domov Maxov v naší databázi dobrovolnických organizací a programů.

 

Pošlete to dál: