Důvěryhodná a konkrétní sbírka

Jarní kolo Sbírky potravin se uskutečnilo v sobotu 24. dubna 2024. Lidé mohli v tento den od 8 do 18 hodin věnovat trvanlivé potraviny nebo drogistické zboží ve více než osmi stech obchodech po celé České republice.

Princip potravinové banky je prostý. Jde o to dostat jídlo z míst, kde je ho nadbytek, tam, kde se ho nedostává. Pokud by vás zajímala historie, nebo jak to celé funguje, stačí se podívat sem.

Do potravinové banky nepřispívají pouze velké podniky, výrobci, kterým cosi zbývá, případně supermarkety, jimž se hromadí zboží. Mohou přispět i jednotlivci, a to v rámci potravinové sbírky pořádané v Čechách pořádá dvakrát ročně, na podzim a na jaře. A ta jarní probíhá zrovna dnes, v sobotu 24. dubna 2021.

V libereckém Fóru je u pultu docela frmol. Dobrovolnice, které se sbírkou pomáhají, už mají osm plných beden, za čtvrthodinu, co tu s nimi stojím, přibydou další dvě. Těstoviny, mouka, cukr, olej, ale i čokoláda, sušenky, čaj, zubní pasta…

Mezitím přicházejí další dárci a vykládají potraviny na pult zcela samozřejmě, jako by do potravinové sbírky přispívali každý den. Není třeba kolemjdoucí oslovovat, lidé přicházejí sami od sebe. Zájem je veliký.

Dárci většinou sbírku znají a přispívají do ní pravidelně. Jako například maminka s dcerou, které přinesly sladké dobroty. Maminka pracuje v sociálních službách a sbírky se účastní každý rok.

Mnoho z těch, kteří se u pultu zastavují, nevypadá zrovna movitě. Možná jsou k nouzi druhých citlivější ti, kdo sami vědí, co je nedostatek. Přišel dokonce i pán, který vypadal skoro jako bezdomovec, omluvil se, že nemůže dát víc, a věnoval do sbírky mejdlíčko. Zrovna, když mne napadá, že přispívají především starší lidé, zastaví se u pultu asi šestnáctiletý kluk a z batohu vytahuje obří hromadu nejrůznějších potravin. „O sbírce mi řekla sestra,“ zubí se.

Potravinová sbírka má jednu velikou výhodu, víte přesně, co darujete. Neposíláte peníze na jakýsi účet, u něhož netušíte, zda a jak veliká část vašeho příspěvku doputuje k potřebným. Můžete přispět a nepotřebujete k tomu internetové bankovnictví ani chytrý telefon. Pomoc je konkrétní a důvěryhodná.

Další informace o Potravinové bance Libereckého kraje naleznete zde.

Přikládáme také galerii fotografií, které pro nás připravil Tadeáš Čančík. Děkujeme Tadeáši!

Pošlete to dál: