Příběhy dobrovolníků

Medaile je týmová záležitost, říká oceněná dobrovolnice Petra Šebková

Hned na začátku koronavirové pandemie se chopila nelehkého úkolu koordinace dobrovolníků. Plánovala, kdo, kdy a jak bude nakupovat, zároveň sama nákupy i léky seniorům osobně rozvážela. Za svou činnost získala dobrovolnice v Humanitární organizaci ADRA Petra Šebková v pátek 26. června záslužnou medaili Integrovaného záchranného systému z rukou hejtmana Libereckého kraje Martina Půty.

Přišlo mi přirozené se připojit

Šebková vyzdvihla, že medaili přebírá za všechny dobrovolníky.

V organizaci ADRA Petra pomáhala ještě před pandemií. Jednou týdně dochází do Charitativního obchodu ADRA v Turnově, kde za symbolickou cenu prodává second handové oblečení, knihy, nádobí i hračky, které už jiným lidem nebyli k užitku. Kromě toho se věnuje práci ve svém penzionu v Českém ráji. „Petra v obchodě vytváří milou atmosféru, zákazníkům vždy dobře poradí a je na ně milá. I přesto, že je velmi pracovně vytížená, najde si čas na pomoc druhým,“ řekla o Petře kolegyně z Adry Anna Klímová.

Když v souvislosti s koronavirovou pandemií vláda uzavírala podniky a regulovala cestovní ruch, nemohla Petra svou práci v běžném režimu vykonávat. Proto se rozhodla věnovat čas pomoci druhým. „Když se v Adře začalo jednat o pomoci seniorům, přišlo mi přirozené se připojit. Zároveň jsem nemohla podnikat, a tak mi přišlo správné udělat si na dobrovolnou pomoc čas,“ vysvětlila Petra.

Koordinuje zaměstnance, dobrovolníky, stíhá i rodinu

Petra není v organizaci ADRA nováčkem, proto se ujala stěžejního úkolu koordinace dobrovolníků. Organizační činnost je jí navíc blízká i díky práci v hotelu. „Ať už jsem pracovala kdekoliv, téměř vždy jsem pod sebou měla nějaký personál. Myslím si, že nemám problém se s lidmi domluvit,“ míní Petra, která kromě koordinace dobrovolníků a zaměstnanců zvládá také péči o rodinu. Podle jejích slov nebyl zájem seniorů tak velký, aby ji práce zabrala celý den, a tak stíhala i běžnou práci v domácnosti. Když se ale pochůzek sešlo víc, pomáhal jí manžel, například dětem s přípravou do školy. „On ví, jak ráda práci v Adře dělám,“ dodala Petra.

Jsou to právě děti, které Petru velkou měrou motivují k dobrovolné pomoci. „Myslím si, že je to pro ně skvělá ukázka, že dělat něco nezištně pro druhé lidi je normální. A to není jen o situaci s šířením viru Covid-19, ale třeba i o práci v Charitativním obchodě,“ uvedla Petra. Do pomoci se zapojila i její patnáctiletá dcera Sára, která pro organizaci ADRA založila profil na sociálních sítích.

Medaile pro všechny

Čtrnáct osobností oceněných medailí Integrovaného záchranného systému

Medaili Integrovaného záchranného systému druhého stupně, kterou Petra získala, uděluje hejtman za mimořádně záslužný či hrdinský čin, za přípravu mimořádných opatření pro ochranu obyvatelstva, ale také za realizaci těchto opatření. Vyznamenání platí doživotně a oceněné osobnosti medaili nosí na levé straně prsou. Petru nominace a následné ocenění překvapilo. „Medaile nejde jen za mnou, byla jsem jen jednou z dobrovolnic, ocenění je proto týmová záležitost,“ zdůrazňuje. Kromě Petry převzaly medaili další dvě dobrovolnice z Libereckého kraje, Vendula Prousková z Českého Červeného kříže v Liberci a Klára Zahradníková z Komunitního střediska Kontakt Liberec.

Pošlete to dál: