S pytlem do ulic: tisíce dobrovolníků se zapojí do akce Ukliďme Česko

Oprašte úklidové rukavice a nakupte odpadkové pytle – blíží se Celosvětový úklidový den. V sobotu 19. září se lidé po celé republice vydají do boje s petflaškami, lahváči, plechovkami a dalším odpadem, který namísto ve tříděném odpadu skončil ve škarpě podél cest a na nelegálních skládkách. Uklízet se bude i v Liberci, kde organizátoři úklidové akce Ukliďme svět, ukliďme Česko, zatím evidují okolo dvaceti úklidových míst.

Ne každý má čas trávit několik hodin týdně dobrovolnictvím. Pár hodin ročně ale máme všichni! A jak lépe je strávit než úklidem míst, na kterých nám záleží? Projekt Ukliďme Česko je celorepubliková dobrovolnická akce, založená na účasti veřejnosti. Každý, koho trápí nepořádek v jeho obci nebo na jeho oblíbeném místě, může zorganizovat úklidovou akci a zapojit do ní své přátele, rodinu, i širší veřejnost. Stačí vyplnit formulář na stránkách události Ukliďme Česko. Skupiny, které se zaregistrují do 4. září, dostanou od organizačního týmu i pracovní rukavice a pytle na odpadky.

Úklid můžete pojmout jako teambuilding, nebo jako školní akci. Zdroj: Ukliďme Česko

Uklízejí školáci, politici, úředníci, skauti, děti z dětských domovů, vysokoškoláci, důchodci, programátoři, lékaři, prodavači, ekologové, turisti, pejskaři, pankáči … Prostě všichni, na koho si vzpomenete. Úklid lze pojmout jako firemní teambuilding, školní akci, nebo jako odpoledne strávené s kamarády při smysluplné činnosti.

Úklid pořádají obce i nadšení jednotlivci

Zapojit se ale můžete i jako jednotlivec, a to buď samostatně, nebo se přidejte k úklidové akci, kterou organizuje někdo jiný.  S výběrem místa pro úklid poradí interaktivní mapa úklidu, na které jsou zanesené všechna místa, která budou dobrovolníci uklízet. V Liberci, který se pyšní titulem Zelené město, dokonce úklid organizuje obec. Kdo se chce zapojit, může se hlásit na e-mailu: vinar.michal@magistrat.liberec.cz nebo na telefonním čísle 485 243 451. Další úklidy plánují jednotlivci i organizace například v Tanvaldu, Jablonci nad Nisou, Harrachově a v České Lípě. Dobrovolníci budou uklízet i Jizerské hory, okolí Jablonecké přehrady nebo Kopaninu.

Akce Ukliďme Česko má v České republice už několikaletou tradici. Roku 2014 ji poprvé zorganizovali environmentalisté Miroslav Kubásek a Radek Janoušek s cílem zbavit se černých skládek a nepořádku po celé republice. Do akce se každoročně zapojí tisíce dobrovolníků. V loňském roce jich bylo okolo 150 tisíc a společnými silami uklidili 2 600 tun odpadu. V roce 2020 je zatím zaregistrováno v České republice více než 2 300 úklidových akcí.

Pošlete to dál: